Biżuteria a alergia

Większość z Nas nie ma problemu z noszeniem biżuterii. Niektórym jednak, noszenie biżuterii sprawia spory dyskomfort spowodowany uczuleniem. Pojawia się wysypka i nieprzyjemne swędzenie. Winne temu, są różne stopy metali dodane do biżuterii.

Samo złoto czy srebro nie uczula, a jeśli już to bardzo rzadko. Problemem są dodatki dodawane do złota, pamiętajmy, że złoto najwyższej próby 999,9 jest bardzo miękkie, z tego względu nie nadaje się na biżuterie, bo:

– po pierwsze, bardzo szybko uległaby zniszczeniu

– po drugie, byłaby bardzo droga

Z tego względu do złota dodaje się np: miedź, nikiel, tytan, pallad itp.

Największym alergenem wśród metali okazuje się Nikiel, dodawany do biżuterii, ale także do większości przedmiotów codziennego użytku jak:  sztućce, nożyczki, guziki, klucze itd.

Nikiel dodaje się do złota aby uzyskać białą barwę, dlatego tego też   o ile biżuterię z żółtego złota możemy nosić bez obaw o tyle złoto z noszeniem biżuterii z białego złota możemy mieć problem.

Dobry rozwiązaniem jest zastąpienie niklu palladem, nieco droższym ale nie uczulającym. Zwracajmy również uwagę na próbę złota, im niższa tym więcej dodatków metali,które mogą nas uczulać.

 

By | 2015-07-01T09:04:36+00:00 Lipiec 1st, 2015|Categories: Biżuteria - informacje|Tags: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz