Czystość i barwa diamentu – jakie są klasy i jak rozpoznać jakość?

Strona główna/Biżuteria - informacje/Czystość i barwa diamentu – jakie są klasy i jak rozpoznać jakość?

Powszechnie mówi się, że diament, diamentowi jest nierówny, i tak jest w rzeczywistości. Na rynku jubilerskim jest wiele ofert pierścionków z diamentem, dlatego też warto przed zakupem biżuterii z tym właśnie kamieniem, dowiedzieć się skąd bierze się różnica w cenie między jednym a drugim pierścionkiem z brylantem.

Zanim przejdziemy do opisu, jakie są rodzaje brylantów, to zaczniemy od podstawowej kwestii, czyli  każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem. Diamenty to kamienie szlachetne, nieobrobione przez człowieka, które występują w naturze jako matowe i pozbawione blasku. Szlif brylantowy wydobywa z kamieni ich piękno, światło i blask. Diament słynie ze swojego nieśmiertelnego blasku, który powstaje z odbicia światła wnikającego we wnętrze kamienia, nadając mu głęboki, trójwymiarowy kształt. Brylantami nazywamy więc, diamenty o szlifie brylantowym.

Klasyfikacja kamieni – na co zwracać uwagę kupując pierścionek z diamentem?

Wycenę kamieni przeprowadza się na podstawie zasady 4C – skrót pochodzi od pierwszych słów z języka angielskiego – carat (masa), clarity (czystość), colour (barwa) oraz cut (szlif kamienia). Cechy te decydują o wartości brylantu, najdroższe są kamienie o wspaniałej barwie, nieskazitelnej czystości, bardzo dobrym szlifie i całkiem sporej masie, ale należą do rzadkości, a cena ich jest zawrotnie wysoka.

Znane sklepy jubilerskie oferują brylanty słabej i średniej czystości, korzystając przy tym na niewiedzy klienta, gdyż przeważnie osoby decydujące się na zakup biżuterii z diamentem nie posiadają wiedzy na temat kamieni i myślą, że cena zależy tylko od wielkości karatu.

Ważną cechą, która wpływa na jakość diamentu, jest jego barwa, czyli inaczej mówiąc zabarwienie kamienia. Wartość diamentu i jego cena spada, wraz ze wzrostem stopnia jego zażółcenia. Dostępne na rynku diamenty posiadają barwę od najczystszej D do barwy żółtej Z. Najczęściej stosowane w jubilerstwie są diamenty o barwie od H – białej do P – bardzo jasno żółtej. Popularne są modele pierścionków zaręczynowych z diamentem o barwie H w połączeniu z czystością SI.

 • Barwa D i E – diamenty o tej barwie zalicza się do grupy diamentów bezbarwnych. Odcienie te są bardzo rzadko spotykane.
 • Barwa F i G to również rzadko spotykane odcienie. Barwa tych diamentów jest określana jako delikatna bieli lub czysta bieli.
 • Barwa H – jest najczęściej stosowana w jubilerstwie, określana jako biel. Diamenty te należą do grupy bliskich bezbarwnym.
 • Barwy I  i J są również często używane w wyrobach jubilerskich. Barwy te określa się jako stonowaną biel.
 • Barwy K i L są też określane jako stonowana biel, jednak barwa L podchodzi już pod żółty kolor.
 • Barwy M i N określane są jako lekko żółtawe.
 • Barwy O  i P należą już do barw żółtawych lub jasnożółtych.
 • Barwy Q i R zaliczają się do barw lekko żółtych.
 • Barwy S-Z to już barwy żółte.

Czystość diamentu

Czystość jest bardzo ważną cechą, na którą należy zwracać uwagę przy wyborze biżuterii z brylantami. Czystość diamentów określa się poprzez ilość inkluzji (defekty wewnętrzne) i skaz (widoczne na zewnątrz). Cecha ta ma wpływa na wygląd diamentów, ponieważ im lepsza czystość kamienia, a inkluzje są mniej widoczne, tym diament jest droższy i tym samym piękniejszy.

Występuje 7 klas czystości diamentów takich jak: LC, VVS, VS, SI, P1, P2, P3. Najczęściej stosowane klasy czystości diamentów to SI1 i SI2, gdyż na tych kamieniach inkluzje nie są widoczne gołym okiem. Warto wiedzieć, że każdy diament posiada inkluzję, ale te o lepszej czystości, mają ich mniej i są widoczne tylko pod lupą. Natomiast diamenty o czystości LC i VVS należą już do wyższej półki cenowej i są o wiele rzadziej spotykane.

Poniżej znajdziecie graficzne oznaczenie czystości kamienia (czarne kropki na diamentach to ewentualne inkluzje).

LC/FL – to najczystsze diamenty, które nazywa się “lupowo czyste”, gdyż pod lupą nie można dojrzeć żadnych inkluzji i defektów.

VVS –  to diamenty, które mają bardzo małe znamiona wewnętrzne, nie są one widoczne gołym okiem. Inkluzje te, można jedynie zaobserwować pod mikroskopem (podklasy VVS1 i VVS2).

VS – diamenty o tej czystości zawierają bardzo małe znamiona wewnętrzne, które można zobaczyć jedynie pod lupą w tafli i w podstawie kamienia (podklasy VS1 i VS2).

SI – najczęściej spotykane są diamenty o tej właśnie czystości, inkluzje są nieliczne i widoczne tylko pod lupą (podklasy SI1 i SI2).

P1, P2, P3 – to diamenty najniższej klasy czystości, a inkluzje są widoczne gołym okiem. Czystość P1 oznacza, że inkluzje na diamencie są widoczne, ale trudno je rozpoznać, natomiast przy czystości P3 inkluzje pokrywają już około 50% kamienia.

Szlif diamentu

Szlif jest równie istotną cechą diamentu, gdyż tylko właściwe oszlifowanie kamienia sprawia, że promienie słoneczne ulegają całkowitemu odbiciu i rozproszeniu, dzięki temu diament błyszczy w słońcu. Klasyfikacja szlifu diamentu składa się z takich parametrów jak: proporcje i wykończenie, które ocenia się następująco:

 • Doskonała (excellent)
 • Bardzo dobra (very good)
 • Dobra (good)
 • Zadowalająca (fair)
 • słaba (poor)

Pamiętajcie, że nie znajdziecie oznaczeń diamentów na pierścionku, lecz parametry kamienia takie jak: szlif, czystość, barwa i karat znajdują się na certyfikacie. Na pierścionku wygrawerowana jest tylko próba złota, z jakiej został wykonany. Przy zakupie biżuterii z brylantami każdy powinien otrzymać certyfikat, który potwierdza właściwości brylantu.

By | 2019-07-11T08:16:33+00:00 Kwiecień 5th, 2017|Categories: Biżuteria - informacje|Tags: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz