Renesans białego złota

Strona główna/Biżuteria - informacje/Renesans białego złota

 

Białe złoto zyskuje coraz większe grono zwolenników, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jeszcze kilkanaście lat temu obrączka nieodłącznie kojarzyła się z żółtym złotem, dziś równie często występuje w jego białej odmianie.

Białe złoto nie występuje w przyrodzie, to nic innego jak tradycyjne złoto z odbarwiającym dodatkiem niklu lub palladu, w związku z czym nazywane jest także złotem palladowym lub niklowym. Ze względu na liczne uczulenia występujące po kontakcie skóry z niklem, kraje Unii Europejskiej wprowadziły jednak ograniczenia w stosunku do wyrobów jubilerskich zawierających ten pierwiastek i do obrotu handlowego dopuszczone są tylko te, które mają w swym składzie pallad. I tak, złoto pr. 333 i 750 oznacza domieszkę palladu, natomiast pr. 585 to nikiel, jednakże wykorzystany w tak niewielkiej ilości, która nie powoduje reakcji alergicznej użytkownika. Aby podnieść walory estetyczne wyrobu, białe złoto często pokrywa się cienką powłoką rodu, która nadaje jasnosrebrzysty połysk. Rod z czasem się wyciera, ale klejnot nadal zachowuje kolor, tracąc jedynie nieco blask.

W zamyśle twórców, białe złoto stanowić miało imitację cenionej powszechnie, lecz zdecydowanie droższej platyny. I choć historia tego kruszca sięga w jubilerstwie roku 1912, prawdziwa moda dotarła do Polski dopiero na początku XXI wieku, przeżywając niejako swój renesans.

Z białego złota bardzo często powstają pierścionki zaręczynowe (dostępne np. w naszym sklepie internetowym: http://79diamenty.pl/13-pierscionki-z-bialego-zlota-z-brylantem) i obrączki, cieszące się powodzeniem szczególnie wśród pań noszących dotąd wyłącznie srebrną biżuterię. Białe złoto preferują także osoby młode, którym tradycyjne złoto wydaje się „starodawne” i przywodzi na myśl niemodne już ozdoby sprzed lat. Kojarzone jest z nowoczesnością i dobrym gustem, a wszystkich niezdecydowanych uspokajamy – nie rysuje się szybciej niż żółte złoto, nie zużywa bardziej i nie odbarwia. To, czy złota obrączka po latach będzie zniszczona zależy przede wszystkim od sposobu jej użytkowania i… jakości małżeństwa

Przykładowe pierścionki z białego złota:

Cert. 2-1-12-14  Cert. 1-8-8-14  Cert. 3-17-02-2015

By | 2015-11-13T09:33:48+00:00 Listopad 13th, 2015|Categories: Biżuteria - informacje|Tags: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz