Stary szlif diamentowy

Strona główna/Diamenty/Stary szlif diamentowy

Zdarza się, że drogą kupna czy odziedziczenia trafia w nasze ręce biżuteria z diamentami. Wybieramy się z nią do rzeczoznawcy, który informuje nas, że są to brylanty ‚starego szlifu’. Wiele osób zastanawia się, co to znaczy.

Szlif idealnie wydobywający piękno z diamentu został opracowany w latach 20tych na podstawie obliczeń matematycznych dotyczących kąta załamania światła w kamieniu. Stopniowo był wdrażany w kolejnych szlifierniach aż do czasów po wojnie. Do dziś zresztą szlif idealny jest rozwijany, poprzez dodawanie kolejnych fasetek.

Można więc przyjąć, że jeżeli biżuteria została wykonana przed wojną, to kamień oszlifowany jest starą metodą, przez co kamień ma mniejszą brylancję i gorzej się prezentuje. Domowymi metodami najłatwiej przekonać się o tym patrząc przez lupę na taflę brylantu – w starych kamieniach tafla ma małą powierzchnie, większość korony diamentu (górnej części) zajmują fasetki.

W tej sytuacji mamy dwie możliwości. Pierwsza opcja to zwyczajne noszenie biżuterii po babci (albo opowiadanie wszystkim, że kupiona w lombardzie biżuteria jest po babce-hrabinie). Druga opcja to wyjęcie kamień z oprawy, starą biżuterię zezłomować a sam kamień przeszlifować. Koszt takiej usługi wynosi około 1000 zł za karat. Taki przeszlifowany kamień można użyć do produkcji nowej biżuterii.

Pamiętać należy, że kamień straci nieco na wadze, trzeba przyjąć, że będzie to 20-30% wagi. W zamian za to uzyskamy brylant wyraźnie lepiej się prezentujący. Duże znaczenie będzie miało to, jakiego koloru jest diament. Jeżeli jako wyjściowy będziemy mieli kamień w kolorze od D do I, to po przeszlifowaniu kamień może być jaśniejszy. Jeżeli kolor będzie niższy, to nie zauważymy znaczącego polepszenia brylancji.

Zachęcamy osoby zainteresowane rozwiązaniem problemu z posiadaną biżuterią starego typu.

Akurat kilka dni temu ktoś wrzucił film z konferencji dotyczącej szlifów starego typu. Jeżeli macie ochotę posiąść wiedzę większą niż autor polskiego artykułu o brylantach na wikipedii i rozumiecie po angielsku, to zapraszam do obejrzenia poniższego filmu:

By | 2017-03-21T13:48:55+00:00 Październik 25th, 2016|Categories: Diamenty|0 komentarzy

Zostaw komentarz