Szafir – ciekawostki

Nazwa szafiru pochodzi z łac. „sappheiros”- co znaczy niebieski.  Szafiry występują głównie w tym kolorze, w różnych jego odcieniach, możemy także spotkać szafiry złote, białe i przeźroczyste te jednak występują zdecydowanie rzadziej. Szafiry składają się głównie z trójtlenku glinu a swój piękny kolor zawdzięczają jonom żelaza lub tytanu. Te pięknie kamienie wydobywa się główni w Sri Lance w Kambodży  w Indiach i Australii ale można je znaleźć również w Polsce, w Wilczej Porębie koło Karpacza.

Największy szafir został znaleziony w Queensland w Australii w 1938 roku przez 12letniego chłopca. Początkowo nie rozpoznano w nim drogocennego kamienia i służył jako blokada drzwi! Po 10latach szlifierz kamieni Harry Kazanjian wraz z bratem rozpoznał szafir i odkupił go od rodziny chłopca za 18tys. dolarów. Kamień został przewieziony do Los Angeles, po oszlifowaniu ważył 733karatów a jego wartość szacowano na 1 milion dolarów.

Hanny Kazanjian sprzedał szafir dopiero w 2002 roku, wtedy kamień wyceniany był już na 100milionów dolarów, cena transakcji nie została jednak podana do wiadomości publicznej. Obecnie szafir znajduje się w Szwajcarii.

Szafiry są wyjątkowymi kamieniami, zdobią wiele insygni. Od wieków uznawane są za kamienie mądrości. Znane są jego właściwości uspokajające. Szafir chroni przed nieszczęściem , zapewnia powodzenie i przychylność losu, wzmacnia wierność, czystość , skromność i przynosi miłość noszącym go ludziom 🙂

 

Przykłady biżuterii z szafirami:

szafir Cejlon nat. 1ct.  szafir Cejlon nat. 1ctszafir Cejlon nat. 0,5 ct.

pierscionek z szafiremszafirszafir (2)

 

 

By | 2019-07-11T09:09:50+00:00 Sierpień 10th, 2015|Categories: Biżuteria - informacje|Tags: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz