Tanzanit, czyli fioletowo-błękitny fenomen ziemi

Strona główna/Biżuteria - informacje/Tanzanit, czyli fioletowo-błękitny fenomen ziemi

Tanzanit to wyjątkowy, unikatowy kamień szlachetny, rozsławiony przez największe gwiazdy Hollywood m.in. Cate Blanchett, Penelope Cruz, Angelinę Jolie czy Teri Hatche. Za jego prawdziwą ambasadorkę uchodzi jednak ElizabethTaylor, mistrzyni klasy i nietuzinkowego stylu, która rozsławiła kamień niemalże na całym świecie.

Tanzanit to także wizytówka firmy jubilerskiej Tiffany z Nowego Jorku, która wprowadziła nazwę tanganit (od miejsca jego wydobycia – Tanzanii) do języka obiegowego i przez pierwszych 10 lat miała wyłączność na jego sprzedaż. Odkrywcą kamienia jest masajski wojownik, Ndugu Jumanne Ngoma, którego imię w języku Suahili znaczy dosłownie „Grający Muzykę we Wtorek”. Ponieważ do miana pionierów pretendowało wielu, otrzymał od władz państwowych specjalny dokument potwierdzający, że odnalezienie cudownego kryształu, pierwotnie mylonego – ze względu na swój kolor – z szafirem i ametystem, jest jego zasługą.

Według gemmologów jest on odmianą zoisytu, polecany szczególnie dla osób urodzonych w grudniu. Mówi się, że leczy zaburzenia psychiczne i ma dobroczynne działanie dla serca.

Ceniony ze względu na swą niespotykaną, zmieniającą się barwę: w świetle dziennym niebieska, w sztucznym staje się niemalże fioletowa. Podgrzanie tanzanitu do ok.600 stopni Celcjusza wydobywa z niego mocny, niebieski odcień. Niewątpliwej wartości dodaje mu rzadkość występowania – uważa się, że w porównaniu do diamentu, pojawia się na kuli ziemskiej w 1 000 razy mniejszej ilości. Jego złoża znajdują się tylko w jednym miejscu na świecie – na obszarze wzgórz Meralani, u podnóża Kilimandżaro, w kopalni o powierzchni 4 km2.

Eksperci uważają, że złoża tanzanitu za ok.10 lat ulegną całkowitemu wyczerpaniu, co spowoduje znaczący wzrost cen tego kamienia. Warto więc już dziś pomyśleć o pierścionku z uroczym błękitnym oczkiem czy gustownym, lekko fioletowym wisiorku, który zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających dam. 

tanzanit

By | 2019-07-11T09:06:27+00:00 Listopad 23rd, 2015|Categories: Biżuteria - informacje|Tags: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz