Zaręczyny wczoraj i dziś

Strona główna/Biżuteria - informacje/Zaręczyny wczoraj i dziś

Od wieków, w każdej kulturze, gdzie przykładano wagę do istnienia instytucji małżeństwa, zaręczyny były zapowiedzią rychłego ślubu.

W nie tak dalekiej przeszłości, małżeństwa były aranżowane przez rodziny, rzadko zdarzało się, by były to małżeństwa poprzedzone wielką miłością.  Głównie kalkulowano jakie małżeństwo i z kim się bardzie opłaca, łączono dzięki temu majątki. Decydowały więc, głównie kwestie finansowe. Ponad to zaręczyny były sankcjonowaną przez prawo umową, a zerwanie zaręczyn niosło za sobą  duże kary finansowe.

Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego zrodziła  się dosyć niedawno, bo w latach 30 ubiegłego wieku i ma dosyć ciekawą historię.                   Otóż pierścionek zaręczynowy służył jako zabezpieczenie przed zerwaniem zaręczyn.  Dlatego pierścionek musiał być cenny, najlepiej jeśli wykonany był ze złota z jakimś drogocennym kamieniem, preferowano przede wszystkim diamenty. W razie zerwania zaręczyn, ów pierścionek, pełnił funkcję zadośćuczynienia.

Na którym palcu powinno się nosić pierścionek?

Według tradycji jest to palec serdeczny prawej dłoni, znajdujący się zaraz obok małego palca. Przez serdeczny palec prawej ręki przechodzi żyła, która prowadzi wprost do serca, mówi się na nią linia miłości, jest to więc najlepsze miejsce na noszenie pierścionka zaręczynowego.

 

Przykładowe pierścionki zaręczynowe

1. Klasyczne z brylantem

 

Cert. 1-30-7-14pierscionek z brylantem pierścionek z brylantem2

 

 

2. Z kamieniami szlachetnymi:

a) z opalem,  b) z szafirem,  c) z ametystem

a) opal b)szafir Cejlon nat. 1ct. c)ametyst

 

 

By | 2015-07-14T12:21:29+00:00 Lipiec 14th, 2015|Categories: Biżuteria - informacje|Tags: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz