Garść porad w wyborze brylantu

Strona główna/Biżuteria - informacje, Diamenty/Garść porad w wyborze brylantu

Często nie wiemy czym się kierować w wyborze pierścionka . Jaka powinna być jego cena i czy nie jest ona przypadkiem sztucznie zawyżona. Gdy chcemy pierścionek prosty bez kamieni wiemy , że płacimy za złoto i za pracę jubilera. Co innego gdy zdecydujemy się na pierścionek z kamieniem, cena idzie mocno w górę. Jak rozpoznać czy kamień osadzony w pierścionku rzeczywiście wart jest swojej ceny?

Jeśli zdecydowaliśmy się na pierścionek z  brylantem powinniśmy zwrócić uwagę na cztery rzeczy :

  • masę
  • czystość
  • barwę
  • szlif

Masa kamienia określana jest w karatach i stanowi o wielkości kamienia, im większy kamień tym droższy.

Najmniejsze kamienie są wielkości „łebka od szpilki” nie są one drogie, kosztują średnio 100zł od sztuki, natomiast są bardzo słabo widoczne, zwykle wtedy osadza się ich więcej na szynie, i albo stanowią tło dla głównego kamienia  albo przy większej ilości same tworzą kształt np kwiatu.

 

Kolejną cechą jest czystość kamienia.  Każdy brylant posiada inkluzje czyli tzw wrostki, są to ciała obce stałe, ciekłe lub gazowe znajdujące się w minerale. Nie istnieją całkowicie czyste kamienie szlachetne, niektórych inkluzji po prosta nie widać gołym okiem. Im czystszy diament tym droższy.  W ramce poniżej widać, że najczystszy brylant ma oznaczenie IF, inkluzje ciężko dostrzec pod lupą. Takie kamienie są bardzo rzadkie i ciężko je kupić. W jubilerstwie najczęściej wykorzystuję się kamienie czystości SI,ponieważ zanieczyszczeń nie widać gołym okiem i maja bardzo przystępną cenę. Najwięcej inkluzji maja kamienie czystości P, tam zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem, te kamienie są również najtańsze.

 

Następną cechą wpływającą na cenę brylantu jest jego barwa.  Kolor D jest sklasyfikowany jako wyjątkowa biel. S-Z wskazuje na kolor żółty. Najczęściej używane i polecane są kamienie w kolorze H, mają ładną barwę i są atrakcyjne cenowo.

Ostatnia rzeczą jest szlif kamienia. Szlif brylantowy jest najpopularniejszym szlifem wydobywającym z diamentu wszystkie jego walory. Dzięki temu szlifowi diament staje się brylantem. Pozostałe szlify to: markiza, owal, gruszka, serce, princeska

 

  

  

 

Podsumowując, jeśli chcemy kupić pierścionek w rozsądnej cenie a chcemy żeby brylant był dobrej jakości, decydujmy się na kamienie czystości SI i barwy H. Jeśli mamy więcej pieniędzy i pierścionek chcemy potraktować jako inwestycje, zdecydujmy się na kamień z wyższej półki czystości VVS barwy D-E. Jeśli mamy mniejszą ilość pieniędzy na pierścionek wybierzmy ten z czystością P barwy H, jego inkluzje możemy potraktować jako atut,a jego niedoskonałość może stanowić o wyjątkowości kamienia.

Ceny kamieni można podejrzeć na stronie:

Sprzedaż brylantów certyfikowanych

 

 

 

 

 

 

 

By | 2019-07-10T05:45:29+00:00 Październik 30th, 2018|Categories: Biżuteria - informacje, Diamenty|0 komentarzy

Zostaw komentarz